Luk
Ikon, mobil
Få hjælp på 39 25 25 25
ikon, hjerte
Støt alle med psykisk sygdom
10

Derfor løber man 57 gange rundt om Lemvig Sø

For fjerde gang fandt Søenx sted, og flere hundrede deltagere, frivillige og publikummer støttede op om løbet, der sætter fokus på psykisk sundhed.

SøenX, 2026

Foto(s): Søenx

 

Tekst: Stine Bang, ansvarlig for events og indsamlinger, Psykiatrifonden
Publiceret 3. september 2026

En lørdag morgen i sommerferien stod flere hundrede mennesker klar – inden klokken syv – til et helt særligt løb. Hvordan får man så mange mennesker til at løbe for en god sag? 

Søenx og Øenx 
  • Søenx er et løb på 100 km. rundt om Lemvig Sø. Det svarer til 57 omgange. 
  • Det er gratis at deltage, men deltagere og publikum opfordres til at støtte med både indsamling og i de lækre boder. 
  • Overskuddet går ubeskåret til Psykiatrifonden.
  • I 2025 opstod Øenx, som går rundt om Aarhus Ø, i alt 50 km. 

Tilbage i 2023 var vennerne Marcus Hjortkjær og Teis Kalsbøl blevet enige om at forsøge 100 kilometer-distancen ved at løbe rundt om Lemvig Sø – så kunne de bare løbe forbi deres ting og vanddepot i stedet for at have det på ryggen. 

Hvad de ikke havde regnet med, var, at mange flere i deres netværk var klar til at løbe med. Det blev startskuddet til Søenx, der nu har en søster-event, Øenx, på Aarhus Ø.

Marcus fortæller: ”Jeg var indstillet på at løbe selv, men efter at 70 andre løbere kom og bakkede op, og gode folk stillede op med alt fra grillpølser til fadøl, så blev det bare det her event, der var meget ud over, hvad vi lige selv havde regnet med.” Han fortsætter:

Marcus Bursjöo Hjortkjær (t.v.) og Teis Søgaard Kalsbøl (t.h.)
Marcus Bursjöo Hjortkjær (t.v.) med vennen Teis Søgaard Kalsbøl (t.h.).

”Jeg tror, at grunden til, at det udviklede sig videre, var fordi, der skete noget enestående den dag. Folk kom til os med deres historier, både i optakten, undervejs og bagefter. De havde selv oplevet at have det svært eller var pårørende til nogen, der har bøvlet med noget. Det blev lidt et talerør for rigtig mange af de ting, der ikke blev snakket om, og forstærket af, at vi var nogle unge mænd, der satte ord på det. Og turde tale om det.”  

Større hvert år

På det tidspunkt var løbet rundt om Lemvig Sø ikke kun et event. Det var også blevet til en indsamling for at hjælpe mennesker, der har det psykisk svært. 

Siden da er Søenx blevet større hvert år, og i 2025 kom Øenx i Aarhus til verden. Og gruppen bag er også vokset og tæller nu seks mennesker, der nu planlægger og står for alt dét, det kræver at lave to løb for mange hundrede mennesker.

”Det vi får igen, det er fællesskabet. Sådan har det altid været, og det er fortsat min motivation bag at drive projektet. Ud over at vi selvfølgelig samler ind til det gode formål. Det er den præmie, jeg får personligt: at jeg får nogle rigtig gode mennesker i mit liv, der også brænder for at gøre noget for andre og samtidig udfordre sig selv.”

Start din egen indsamling

indsamling.psykiatrifonden.dk kan du nemt komme i gang med at starte din egen indsamling.