Luk
Ikon, mobil
Få hjælp på 39 25 25 25
ikon, hjerte
Støt alle med psykisk sygdom
10

Lot 2. Line Holtegaard: "Den lille stille"

Online-auktionen er lukket

Det højeste bud fra onlineauktionen går videre til live-auktionen ved Bruun Rasmussen den 25. februar, hvor en repræsentant byder på dine vegne. Vinder du, bliver du kontaktet samme aften. 

Du kan også deltage direkte i live-auktionen via telefon ved at kontakte auktion@psykiatrifonden.dk eller ringe til Stine Bang på 30 31 48 69 for at aftale et opkald.

Bemærk, at du skal være tilgængelig mellem kl. 21.00 og 22.00 den 25. februar.

Line Holtegaard, Den lille stille, to vinkler

Vinderbud: 35.000 kroner 

Der er ingen salærer. Der bliver lagt moms oveni hammerslaget.


Line Holtegaard

Line Holtegaard (f. 1980) arbejder med naturalistiske, farverige og detaljerede malerier, ofte badet i dagens sidste gyldne lys, hvor skønhed og melankoli eksisterer side om side. Uddannet grafisk formidler og med erfaring som Art Director har hun et skarpt blik for komposition og fortælling; hun har udstillet i Danmark og internationalt og medvirket i Danmarks bedste portrætmaler. Holtegaard deltager, fordi psykisk sygdom angår os alle, og fordi kunst kan starte samtaler og få mennesker til at føle sig mindre alene. På hendes elefant bliver sårbarhed synlig — blandt andet i motivet af en dreng med hænderne for ansigtet: en stille, stærk markør for indre kamp. 

Elefanten i rummet, kunstner, kollage, Line Holtegaard

Læs mere om Line Holtegaard


Vigtig information om auktionen

Vurderingen er minimum 25.000 kroner, og startprisen er 10.000 kroner. Du kan afgive et bud på over startprisen ved ingen bud, eller afgive et bud over det aktuelle højeste bud. OBS! Der bliver lagt moms på 25% oven i dit bud. Du skal derimod ikke betale salærer, som Bruun Rasmussens Kunstauktioner donerer.

Vær opmærksom på at budsiden ikke bliver opdateret live, men bliver du budt over af en anden budgiver, vil du modtage en email fra auktion@psykiatrifonden.dk med det nye højeste aktuelle bud. Så er du velkommen til at hæve dit bud. Hvis du har afgivet et maksimum bud, vil vi byde op til det beløb på dine vegne og opdatere dig undervejs.

Onlinebud lukker midnat den 24. februar, og det højeste aktuelle bud bliver taget med over til live-auktionen den 25. februar. En repræsentant vil byde på vegne af dig, der har afgivet et maksimumbud her på siden. Hvis dit bud vinder, bliver du kontaktet samme aften. 

Hvis du bliver budt over i de sidste to timer inden auktionen lukker, vil det blive muligt at byde igen. Vi modtager ikke NYE onlinebud efter onlineauktionen lukker, men du kan deltage i live-auktionen per telefon. Du kan skrive til auktion@psykiatrifonden.dk eller ringe til Stine Bang på 30 31 48 69 for at aftale et opkald. Du skal være ledig i tidsrummet 21.00 til 22.00 på den 25. februar.  

Levering

Der er ikke levering med i prisen. Man er velkommen til at afhente sin skulptur hos Psykiatrifonden på Hejrevej 43, 2400 København NV fra dagen efter eventet, så længe betaling eller fakturering er oprettet. 

Hvis man planlægger at byde på en elefant ved middagen og gerne vil have den med på aftenen, skal man give os besked på forhånd på auktion@psykiatrifonden.dk, så vi kan have hjælp klar til at udlevere skulpturen.

Skulpturerne skal afhentes senest 14 dage efter endt auktion den 25. februar. Har man brug for fragt, indhenter vi gerne tilbud efter aftale og afregner sammen med skulpturen.